10 najlepszych momentów Pucharu Świata w Rugby wszech czasów - Dziennik internetowy Men Life

Podczas gdy 20 narodów przygotowuje się do fascynującego Pucharu Świata w rugby w Japonii, wspominamy najwspanialsze momenty z poprzednich ośmiu edycji turnieju.

Blanco kradnie pół (1987)

Współgospodarze Australii wywalczyli sobie dominującą ścieżkę do finałowej czwórki inauguracyjnego Pucharu Świata w rugby i przeszli w półfinale Concord Oval przeciwko Francji jako gorący faworyt. Jednak drużyny rozegrały thriller z parowaniem i pchnięciem, w którym Michael Lynagh i Didier Camberabero strzelili kary, gdy druga połowa dobiegła końca. Tablica wyników została zablokowana na 24, a czas prawie się skończył, gdy Francja wykonała 75-metrową kontratak na wieki, kończąc się elektryzującym bocznym obrońcą Serge Blanco rzucającym się w róg dla zwycięzcy meczu.

Udekorowana kadencja Alana Jonesa jako trenera Wallabies zakończyła się podobnie bolesną porażką pięć dni później, gdy Walia (która w drugim półfinale przegrała 49:6 z Nową Zelandią) przełamała zwycięstwo 22-21 w play-off o trzecie miejsce przez konwersja w ostatniej chwili. All Blacks zalali Francję 29-9 w finale organizowanym w Auckland, aby zostać pierwszymi oficjalnymi mistrzami świata w rugby union.

Wszyscy czarni wracają do siebie (2015)

Zaciekli rywale Nowa Zelandia i Australia spotkali się w trzech półfinałach Pucharu Świata w Rugby, prowadząc do turnieju 2015, ale nigdy w finale. Wymarzony pojedynek z opóźnieniem urzeczywistnił się po tym, jak sąsiednie narody przeszły po linie nagłej śmierci – z Wallabies piszczącymi obok Szkocji 35-34 w kwartałach i All Blacks wyprzedzającymi RPA 20-18 w półfinałach – do rozstrzygającego Twickenham .

Napięta pierwsza połowa wyglądała na gotową do ukończenia bez prób, ale broniący się mistrzowie wzięli udział w meczu, próbując Nehe Milner-Skudder i Ma'a Nonu po obu stronach przerwy. Wallabies zdobyli jednak imponujący wynik, zmniejszając stratę do czterech po bramkach Davida Pococka i Tevity Kuridrani. Nowa Zelandia stała się jednak pierwszym krajem, który wygrał kolejne mistrzostwa świata, przypieczętowując triumf 34-17, gdy Beauden Barrett z ławki uciekł, by ukończyć 80-metrową próbę.

Zdumiewające półfinały '99 (1999)

Dwa półfinały w 1999 roku dostarczyły dramatyzmu turnieju i od razu zdobyły miejsca w folklorze Pucharu Świata w Rugby. Australia przetrwała Republikę Południowej Afryki 27-21 w nerwowym, bezproblemowym spotkaniu na Twickenham, które przeszło do dogrywki. Rtęciowy Stephen Larkham przełamał impas w dogrywce, strzelając kultową już bramkę z 48 metrów.

Apetyczny finał trans-Tasmana wyłonił się, gdy następnego dnia Nowa Zelandia poprowadziła Francję 24-10. Ale All Blacks nie mieli odpowiedzi, gdy słynna nieprzewidywalność i styl „Les Bleus” po przerwie weszła w przesterowanie. Para strzelonych goli Christophe'a Lamaisona zmieniła rozpęd w kierunku Francji, a zszokowane AB rozpadły się, gdy słabsi rzucili się na trzy dziwaczne próby, pozostawiając cztery miliony Kiwi w oszołomionym niedowierzaniu.

Wallabies zdobyli drugą koronę Pucharu Świata, wygrywając 35-12 z enigmatycznym Francuzem w decydującym momencie.

„Cztery lata” (2003)

Wallabies w półfinale w 2003 r. doprowadzili do wielkiego niepowodzenia All Blacks, stając się pierwszymi obrońcami mistrzów, którzy awansowali do kolejnego finału Pucharu Świata. Australijski środkowy Stirling Mortlock nadał ton 80-metrowej próbie przechwycenia z podania Carlosa Spencera w dziewiątej minucie, podczas gdy Elton Flatley zdobył 17 punktów w przekonującym zwycięstwie 22:10 nad prawie niemożliwymi do obrony faworytami. Wynik przypieczętowany, obrońca Wallabies George Gregan słynnie szczekał „jeszcze cztery lata” na swoich pokonanych przeciwników podczas umierających etapów.

Manu Samoa Stand Up na światowej scenie (1991)

Po nieudanej próbie zakwalifikowania się do turnieju inauguracyjnego Samoa Zachodnie podbiło serca fanów rugby na Mistrzostwach Świata w 1991 roku. Gracze z prowincji Nowej Zelandii To'o Vaega, Frank Bunce, Stephen Bachop, Pat Lam i Brian Lima byli wybitni, gdy naród wyspiarski zszokował Walię 16-13 na Cardiff Arms Park, zwyciężając w finale Australii bez prób w stoickiej przegranej 9:3 i zajął historyczne miejsce w ćwierćfinale, pokonując Argentynę 35-12. Przegrali ze Szkocją w kwaterach, ale cenione miejsce Samoa Zachodniego w narracji Pucharu Świata w Rugby zostało już ugruntowane.

Lynagh ratuje Wallabies w Dublinie (1991)

Przed euforycznym triumfem w mundialu w 1991 roku Wallabies musieli przeprowadzić ćwierćfinałową ucieczkę przeciwko Irlandii w Dublinie. Olśniewający podwójny David Campese dał Australii kontrolę, ale kibice z Landsdowne Road wpadli w szał po tym, jak flankujący Gordon Hamilton wykończył długą próbę wyprowadzenia gospodarzy na prowadzenie.

Wpatrując się w beczkę trzypunktowego deficytu i zawstydzająco wczesne wyjście z Pucharu, Wallabies wyszli z więzienia w ostatniej próbie przeskoczenia połowy Michaela Lynagha.

Australia potwierdziła nowy porządek świata inspirowanym przez Campese i Tima Horanem półfinałowym triumfem 16:6 nad starzejącymi się All Blacks oraz pełnym napięcia zwycięstwem 12:6 nad Anglią w finale Twickenham.

Lomu Steamrolluje drogę do nieśmiertelności (1995)

Niewielu sportowców porwało wyobraźnię podczas mistrzostw świata w jakimkolwiek kodeksie, jak All Blacks skrzydłowy behemot Jonah Lomu w 1995 roku. Mając zaledwie 20 lat, Lomu był praktycznie nie do powstrzymania podczas szarży Nowej Zelandii do finału, terroryzując każdy z czterech narodów Wysp Brytyjskich.

ten zamach na łaskę – i prawdopodobnie najczęściej odtwarzanym materiałem filmowym w historii RWC – był czterokrotny hol Lomu w półfinale rozbiórki Anglii, a konkretnie jego deptanie przeciwnikowi Mike'a Catta, który wywołał pamiętny orgazm Keitha Quinna.

Zdolność RPA do zamknięcia Lomu była kluczowa dla ich 15-12 dogrywki All Blacks (którzy zostali utrudnieni przez wybuch zatrucia pokarmowego, który przetoczył się przez drużynę) w dramatycznym, bez próbnym finale w Johannesburgu.

Wszyscy Czarni pokonują francuski opór (2011)

Niezdolność inauguracyjnych mistrzów Nowej Zelandii do dodania drugiego Pucharu Świata – mimo że niezmiennie najlepszą drużyną na świecie w danym sezonie – stała się przedmiotem narodowej hańby. Ale hoodoo wydawało się skończone w zdecydowany sposób, gdy All Blacks uderzyli Wallabies 20-6 w półfinale.

Gospodarze zmierzyli się z Francją, drużyną, którą pokonali już 37-17 podczas gry w bilard, w finale Eden Park. Ale decydujący był epicki, wyczerpujący pojedynek, który osłabił nerwy kibiców Kiwi do pomarszczonych małych guzków. Po golu z rzutu karnego z międzynarodowego odrzutu Stevena „Beavera” Donalda – wspominanego w połowie turnieju po tym, jak kontuzje przecięły 10 miejsce w rankingu All Blacks – Nowa Zelandia przez ostatnie 33 minuty niezapomnianego pojedynku utrzymywała się na prowadzeniu 8-7. .

Japonia oszałamia Springboksa w kiepskim zdenerwowaniu (2015)

Japonia weszła do annałów największych międzynarodowych niepokojów sportowych wszech czasów dzięki triumfowi, który powrócił z martwych nad odwiecznymi zawodnikami wagi ciężkiej w RPA. Cherry Blossoms nigdy nie pokonało kraju z pierwszego poziomu i wydawało się, że zdobędą mało prawdopodobny remis w Brighton, kiedy sędzia przyznał karę scrum w poręcznej pozycji z upływem czasu.

Co zaskakujące, Japonia zdecydowała się na kolejny scrum i uderzyła w południowoafrykańską linię próbną. Gdy zegar wskazywał zaledwie 84 minuty, słabsi przerzucili piłkę z jednej linii bocznej na drugą, po czym Karne Hesketh rzucił się na szerokie pole. Bohaterowie Eddiego Jonesa nie zakwalifikowali się do ćwierćfinału, ale niekwestionowany moment Mistrzostw Świata 2015 należał do Japonii.

Boilover zrodził niedawno wydany filmBrighton Mircale, z udziałem Temuery „Jake the Muss” Morrison jako Jones.

Wilkinson’s Golden Boot Seals England Triumph

Niewiele jest kłótni o to, który z nich jest największym finałem Pucharu Świata w rugby.

Obrońcy mistrzów Australii zapewnili sobie niespodziankę w decydującym meczu z 2003 roku, wygrywając All Blacks, podczas gdy Anglia jechała metronomiczną błyskotliwością kopnięć Johnny'ego Wilkinsona i platformą ustawioną przez siniaka paczkę do swojego strzału w historię.

Lote Tuiqiri dośrodkował na pierwszą próbę w szóstej minucie, ale nawrócony w lidze rugby Jason Robinson odpowiedział dla Anglii tuż przed przerwą. Trzy gole z rzutu karnego z Wallabies nr 12 Eltona Flatleya - w tym super uderzenie sprzęgłem w celu wyprowadzenia finału na dogrywkę - były jedynymi golami w drugiej połowie.

Flatley i Wilkinson wymienili się karami w dogrywce, zanim ten ostatni strzelił gola w 100NS minuta zapewniła po raz pierwszy trofeum Williama Webba Ellisa za Poms (wskazuj masowe rycerstwo, MBE i OBE).